Avustralya

Zinciri Kırma 1.Ay Değerlendirme

2019’un ilk ayı geride kaldı ve 2019 için koyduğum hedeflerde ne durumdayım bir gözden geçirmek istedim.

Her gün 10 sayfa kitap okumak

Bu hedefimi her gün sabahtan uyguluyorum. Yataktan kalkar kalkmaz ilk işim kitap okumak ve Zincirini Kırma listeme tik atmak. Ancak bazen sabahtan spora gidersem, kitabımı trende, işe giderken okuyorum, ki o da sabahtan sayılır. Ama şunu da farkettim ki, insanın okudukça okuyası geliyor. Hedefim 10 sayfa olsa da genelde bunu ikiye katlıyorum. Bu satırları yazarken toplam 729 sayfa okumuşum. Harry Potter‘ın 7.kitabını ve Phoenix Project adında 2 kitabı beraber okuyorum. Her iki kitap ta ingilizce bu arada 🙂 Aslında türkçe okusam aynı sürede çok daha fazla kitap okuyabilirim.

Ayrıca airtable‘da bir de listem var. Burada bu yıl içinde okumak istediğim kitaplar var. Buraya ne kadar okuduğumu kaydediyorum. Hem ilerlememi görüyorum hem de bana gaz veriyor. Siz de listemi görebilirsiniz.

Her gün 1 yeni ingilizce kelime öğrenmek

Bu hedef maalesef patladı. Yani ilk başta güzel gidiyordu. Fakat sonradan gördüm ki kelime bulmak yetmiyor. O kelimeyi tekrar etmek, aralarda okumak hatta yazmak gerekiyor. Bu da benim için düşündüğümden daha meşakkatli bir iş oldu ve bu zincir maalesef ayın ortasında kırıldı.

Kelime çalışmak için bulabildiğim en güzel araç vocabulary.com. Bu sitenin en güzel özelliği istediğiniz bir yazıyı yapıştırıp bu yazıdaki seçtiğiniz kelimeleri listenize ekleyebiliyor ve sonrasında o kelimelerle pratik yapabiliyorsunuz. Zamanımı ayarlayamadığım için ben beceremedim ama belki siz yapabilirsiniz.

Her hafta 1 blog postu yazmak

Bu hedefimde doğru düzgün gidiyor. Hatta uzun zamandır istediğim Legacy Kodla Çalışmak makalesine de başladım ve 2 bölüm yazdım. Kendi ismimle alan adımı da aktifleştirdim. Hala sitenin görsel ve işlevsel olarak işi var ama şimdilik işimi görüyor. Blog konularında daha detaylı ve araştırmalarıma yönelik makaleler de yazmayı planlıyorum. Ancak bunun için zamana ihtiyacım var.

Avustralya ile ilgili de yazmak ve tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Hatta fotoğraflar ile bezemek istiyorum. Yakında o da olacak.

Sonuç

1 tane hedefimi gerçekleştiremesem de şu an bulunduğum durumdan ve hedeflerimi uygulama azmimden memnunum. Başarısızlıktan öğrenmek gerek ki tekrar aynı hatalara düşmeyelim. Benim öğrendiğim ders ise, bir hedef koymadan önce onun gerektirdikleri üzerine etraflıca düşünmek gerektiği.

2019 yılında yazılı olarak dökmediğim ve etrafımdaki bir kaç kişi dışında kimseye söylemediğim bir başka hedefimi daha gerçekleştirdim aslında. Artık her sabah 6’da uyanıyorum. Hafta sonu da dahil. Bu şekilde sadece kendime ayırdığım en az 1 saatim oluyor. Bu o kadar güzel işliyor ki. Şu an evde misafirlerimiz olduğu ve 2 tane 7 yaşında çocuk olduğu halde, makale yazabiliyor, okuyabiliyor ve kendime zaman ayırabiliyorum. Hatta bu sayede aslında diğer 2 zincir hala kırılmadı bile diyebilirim.

Ne demişler erken kalkan yol alırmış…

Kalın Sağlıcakla,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *