Avustralya

Private Labeling Nedir?

Inside the Complicated World of Amazon's Private-Label Businesses

Bu yazıda şurada kaldığım yerden devam ediyorum.

Private Label

Türkçesi “Özel Etiketleme” demektir ve aslında kendi oluşturduğunuz, ürettiğiniz ürüne kendi etiketinizi basmanız anlamına gelir. Yani siz kendi markanızı (Brand) oluşturup satış yaparsınız.

Bu yöntemin bir fabrika satın alıp sonra da orada üretime başlamaktan bir farkı yoktur aslında. Şimdi biraz düşünelim, çok iyi bildiğiniz ulusal markalar nasıl çalışıyor. Fiziksel ürün satan büyük firmalar Nike, Apple, Rayban…vb kendi dizaynlarını yaptırıp bu ürünleri fabrikalarda (Genelde Çin’de) üretip çeşitli dağıtım kanalları (Online, fiziksel mağaza) üzerinden satışlarını yaparlar. Yıllar önce henüz tüm üretim Çin’e kaymadan önce bütün bu işleri yapmak çok zor ve maliyetliydi. Ancak günümüzde bir tasarımcıya ulaşmak, bir fabrikaya ürün dizayn ettirmek gerçekten çok kolay ve hatta maliyeti inanılmaz düşük.

Bir örnekle detaylandırmak gerekirse, RayBan, Gucci, Prada gibi gözlükler Çin’de aynı fabrikada üretiliyor. Yani sizin de gidip o fabrikada kendi dizaynınızı üretmemeniz için hiç bir neden yok. Fiverr‘a gidip bir tasarımcı, ihtiyaca göre fotoğrafçı bulmak çok kolay. Alibaba‘dan fabrika bulmak ondan da kolay. Yani yerinizden kalkmadan bütün bunları organize etmeniz mümkün.

Burada konu bu işi nasıl pasif gelir haline getirebiliriz? Çünkü bir iş kurduğunuza bunun, muhasabe, satış, müşteri destek …vs bir ton ilgilenilmesi gereken kısmı var. İşte burada devreye Amazon giriyor. Daha net olmak gerekirse Amazon FBA. FBA (Fullfilment By Amazon) sizin için ürünlerinizi stokluyor. Sipriş geldiğinde kargoya veriyor. İade ve satış sonrası işlemlerini hallediyor. Tabiki bir ücret karşılığında. Ama üzerinizden aldığı yük düşünüldüğünde bu maliyet çok düşük. Sizin yapmanız gereken ürününüzün reklamını yapıp müşteri çekmek. İşte şimdi önümüzde gerçekten pasif olabilecek bir gelir kaynağı var.

Bütün bu saydığım işlemleri kısaca özetlemek gerekirse

  • Satacak ürünü tespit et.
  • Bu ürünü farklılaştır (Başkalarının çözmediği bir sorun çöz)
  • Ürünü üretecek fabrika bul
  • Ürünleri Amazon depolarına gönder
  • Amazon Listeni hazırla
  • Satışa başla

Yukarıdaki her bir adım bir sürü soru ve karmaşıklık barındırıyor. Haliyle bu işlemleri yapmak kesinlikle azim gerektiriyor. Ama bu uğurda ulaşılabilecek maddi ve manevi kazançlar bence bu çabalara değer. Üstelik bu kadar karmaşık olması herkesin bu işi yapmasına da engel olduğu için aslında bir avantaj.

Bu noktadan sonra Amazon FBA ile ilgili makalelerime devam edip çeşitli konulara değinmeyi düşünüyorum. Kendi tecrübelerimi ve birikimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Kalın Sağlıcakla,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *