Avustralya

Pasif Gelir Oluşturmanın Detayları

Serinin bu 3. yazısında 2.yazıda bahsettiğim konuları biraz daha detaylandırmaya çalışacağım.

Affiliate Marketing

Başkalarının online ürünlerini çeşitli platformlarda satmak anlamına gelir. Clickbank bunlardan en meşhurudur. Buradan kendinize promosyonunu yapacağınız ürünü bulup onların veya kendinizin oluşturduğu materyallerle insanlara bu ürünleri satmaya çalışırsınız. Satış olursa da bundan kar alırsınız. Ayrıca aklınıza gelebilecek bütün büyük sitelerin Amazon, AliExpres, Fiverr…vs affiliate sistemleri var. Bir çok insan mevcut takipçilerini kullanarak bir yan gelir olarak affiliate marketing yapıyor.

Bu tip bir pasif gelir oluşturmanın maddi masrafı çok az ama aldığı zaman çok fazladır. Sonuçta çok ciddi paralar kazanılabilir. Ben bu zaman ve eforu koymadığım için hiç ciddi bir para kazanmadan bıraktığım bir yöntem oldu.

Dropshipping

Stok bulundurmadan (genelde Çinden) fiziksel ürünleri online satmak demektir. Shopify gibi otomatik olarak bir e-ticaret sitesi kurulup oradan satış yapılır. Aslında başka platformlarda kullanılabilir ama shopify bu işi çeşitli uygulamalarla baya basitleştiriyor. Direk olarak aliexpress’den sitenize ürün ekleyebiliyorsunuz. Satış yapabilmek için müsteriyi sıkıştırma, kandırma taktiklerini kolayca uygulayabiliyorsunuz.

Ben bu tufaya daha önce düştüğüm için ondan bahsedeyim. Mesela girdiniz bi siteye 2dk sonra aşağıda Zonguldaktan biri şu ürünü demin aldı diye uyarı çıkabilir. Ama gerçekte böyle bi satış yok. Sadece sizi başkalarının da satın aldığına ikna ediyor. Ayrıca bir de bu indirim için son 20dk falan gibi geri sayım başlıyor. Ama siteye 2 gün sonra gelince gene 20dk başlıyor !?

Burada da başlangıç masrafı yok denecek kadar az (günlük 5 dolarlık facebook reklam bütçesi kurtarıyor genelde)ama çok caba gerekiyor. Buradaki esas sorun müşterinin dikkatini çekecek ürünü bulmak ve uygun reklamı vermek. Ben buradaki denemelerimde hep başarısız olduğum için yıldım ve bıraktım.

Online Arbitraj

AmazonEbay gibi sitelerde ucuz ürünü bulup, aynı ürünü başka bir platformda (Bazen aynı platformda) daha pahalıya satma işlemidir. Başlangıç masrafı yok gibidir ancak gene doğru ürünü bulmak ve platformu bulmak çok büyük emek istiyor. Ayrıca günün sonunda size kalan pay da oldukça düşük oluyor.

Şahsen bu yöntemi çok verimsiz gördüğüm için uygulamaya bile kalkmadım. Ama zaten pek de pasif gelir denemez buna çünkü her sipariş geldiğinde bir aksiyon almanız lazım. Üstelik iadeler büyük problem.

Wholesale – Toptan Satış

Ürünler toptan olarak alınıp perakende olarak satılır. Burada kastettiğim iş modeli bilindik markalı ürünleri toptan halinde, genelde düşük adetlerde, ama çok çeşitli olarak satın almak. Sonra da bu ürünleri Amazon, Ebay gibi online platformlarda satmak. Giriş maaliyeti yüksek ve bir de depolama maaliyeti var. Yani ne yaptığını iyi biliyor olman lazım, hangi ürünler satar, ne kadar sürede satılır …vb konulara hakim olunması gerek. Bu gibi nedenlerle bu yöntemi de sahsen denemedim. Çünkü yeterli tecrübem yok.

Son yöntem Private Labeling. Bunun için apayrı bir yazı yazacağım. Çünkü bence şu anda en geçerli ve gerçekten pasif olabilecek gelir yöntemi bu.

Sonraki yazıda görüşürüz,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *