Yazılım

Linux Commands Basics

Ben tüm profesyonel yazılım hayatım boyunca Microsoft ürünleri ile çalışmış biriyim. Yani 2008’den bu yana web formlar, vb.net, ajax hatta bi küçük silverlight bile kullandım. Tüm microsoft ürünleri yakın zamana kadar sadece windows cihazlar üzerinde çalıştığından hiç bir zaman linux ile profesyonel olarak ilgilenmedim. İlgilenmek zorunda da kalmadım açıkçası. Ancak yıllar geçti ve microsoft, akıllıca bir hamle ile, açık kaynak ve diğer işletim sistemlerine  destek vermeye ve hatta birincil gündemleri haline getirmeye başladı. Bundan önceki teknolojik gelişmeler bakış açınızı yada iş yapışınızı kökten değiştirmiyordu(illaki istisnalar vardır). Ancak windows dışındaki diğer işletim sistemlerine ve dillere destek vermeye başlayınca bu değişim yazılımcılar açısından çok derinden ve zorlayıcı oldu(en azından benim için).

Öğrenmek yaptığımız işin büyük bir parçası, hatta belki de kendisi. Ancak yıllardır alıştığım “dir” komutu yerine “ls” kullanmak hala bana değişik geliyor.

Bu yazımda benim gibi linux dünyasına girince sudan çıkmış balığa dönenler için kısa bir linux komutlarına giriş yapacağım. İlerleyen zamanlarda tecrübe edindikçe bu konuda başka noktalara da değinebilirim, bilemedim.

Temel Komutlar

 • pwd — Ne zaman ki terminali açtınız, otomatikman home klasöründe olursunuz. Ancak windows gibi size hangi klasörde olduğunuz imlecin solunda otomatikman göstermez. Bu nedenle bu komutu kullanarak hangi klasör içinde olduğunuzu görebilirsiniz.
 • ls — Bu komut yukarıda bahsettiğim gibi listeleme komutudur. “ls -l” ile liste şeklinde, “ls -a” ile gizli dosyalar ile birlikte dosya ve klasörleri listeler.
 • touch — bir dosya yaratmak için kullanılır.
 • man & –help — bu iki komut benim gibi yeniler için ideal. Her hangi bir komut ile ilgili bilgi almak istediğinizde kullanılırlar. man kullanım klavuzu, help ise yardım için kullanılır.
 • cp & mv bu ikisi benim belki de en çok kullandıklarım. cp dosya kopyalamaya mv ise taşımaya yarıyor.
 • locate — windows search komutunun muadilidir. ‘-i’ ile kullanırsanız büyük küçük harf uyumluluğuna bakmaz, arama yaparken.

Orta Seviye Komutlar

 • echo — bu enteresan bi komut, yazdığınız bir yazıyı doğrudan bir dosyaya kaydedebiliyorsunuz. Örneğin; ‘echo naber hacı cavcav >> yeni.txt’
 • cat — Bir dosyanın içeriğini görmek için kullanılır.
 • nano — Linux komut satırında doğrudan kullanabileceğiniz bir text editor.
 • sudo — Linux ile ilk çalışmaya başladığınızda karşınıza çıkan ilk şey bu olabilir. Anlamı ingilizce ‘SuperUser Do’. Yani bir komutu Admin olarak çalıştırmak istediğinizde kullanırsınız.
 • tar — Dosyaları sıkıştırmaya ve sıkıştırılmış dosyaları açmaya yarar.
 • uname — Bu da faydalı komutlardan, hangi Linux sistemi versiyonu ile çalıştığınızı görmenizi sağlar.

Şimdilik burada duracağım. Benim gibi Linux’e alışmaya çalışanlara faydalı olur umarım. Sizin de eklemek isteyeceğiniz komutlar varsa bana iletirseniz bu listeyi güncellerim.

Kalın Sağlıcakla,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *