Avustralya

Don’t Break The Chain — Zinciri Kırma 2019

Merhaba,

2 sene önce yazdığım Zincirini Kırma yazısı en çok okunan yazılarımdan. Sanırım tek nedeni medium’un google aramalarında üst sırada çıkması ve Barış Özcan. Çünkü o yazıda belirlediğim hiçbir hedefimi gerçekleştiremedim. Bunun çeşitli nedenleri var ancak sizi bu nedenlerle sıkmayacağım. Burada benim önüme çıkan engelleri bu yıl nasıl aşmaya çalışacağımı anlatacağım ve 2019 hedeflerimden bahsedeceğim.

Her hafta 1 Blog Yazısı Yazmak

Bu sefer beni heveslendiren 2 nokta var. Birincisi burakaltin.com alan adını seneler sonra geri almış olmam(Her ne kadar siteyi henüz aktif hale getiremesemde). Bir diğer konu da bazı teknik konularda da yazacak olmam. Ayrıca sanırım insanlara Avustralya ve Sydney ile ilgili bilgilerimi aktararak yardımcı da olabilirim.

Her hafta en azından 1 yazı yazarak zinciri kırmayacağım.

Her gün en az 10 sayfa okumak

Okumak bir çok nedenle çok faydalı bir alışkanlık. Kendi adıma bu konuda çok daha düzenli ve derli toplu olmak istiyorum. Bu nedenle 2019 yılında her gün en az 10 sayfa kitap okumayı kendime hedef koydum. Bunun için İlber Ortaylı’nın kitap okuma taktiğini deneyeceğim. Çapraz okuma yöntemi denen bu yöntem, tuvalete, çantaya, mutfağa, yatak odasına kitaplar koyarak herhangi bir mekanda geçirilen boş zamanı okuyarak değerlendirmeyi sağlıyor. Böylece nasıl olduğunu anlamadan aynı anda 3–4 kitabı okuyabiliyorsunuz.

Her Gün 1 İngilizce Kelime

2 yılı aşkın süredir Sydney’de yaşıyorum ama hala iş yerinde sokakta kendimi rahat hissetmiyorum. Bu nedenle daha önce kendime koyduğum hedefler hep başarısız oldu. Bu sefer gerçekten çok basit bir hedef koyuyorum. Her gün sadece 1 yeni kelime öğrenmeye ve kullanmaya çalışacağım. 1 yılın sonunda da 365 yeni kelime öğrenmiş olacağım.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için çevremi ona göre ayarlamak istiyorum ve evdeki insanları bundan haberdar ederek bana yardımcı olmalarını isteyeceğim. Bir de sabahları 1 saat erken kalkıp kitap okuma ve kelime hedefimi sabahın ilk saatlerinde başarıp güne yüksek motivasyon ile başlayacağım.

Son olarak, bu hedeflerin iddialı olmadıklarını farketmişsinizdir. Ancak amaç zinciri kırmayarak endorfin, dopamin salgılayıp yeni alışkanlıklar edinmek. Herşey yolunda giderse seneye bu hedeflerimi geliştirdiğimi göreceğiz.

Sağlıkla kalın,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *